CS-I8MS I-2.7-13.5mm
8MP Motorized IR Dome Camera
Description
Description
- ·Full Metal Housing
·Motorized Lens 2.7-13.5mm - ·Up to 3840×2160@30fps,
- ·S+265/H.265/H.264/M-JPEG
- ·Min. illumination Color: 0.001Lux@F1.6
·Smart IR, IR Range: 50m
·Support Video Analytics
·Support Human/Vehicle Classification
·Support Face Capture Mode
·Built-in Mic, Audio I/O 1/1, alarm I/O 2/1
·Plugin Free
·Operating Conditions -35°~65°, 0~95% RH
·POE, IP67, IK10
SKU: 1D.20010.023110
In Stock: 65 units

Have a question?
Notified by email when this product becomes available
- Description
- Specifications
- Download
- Product Reviews
- ·Full Metal Housing
·Motorized Lens 2.7-13.5mm - ·Up to 3840×2160@30fps,
- ·S+265/H.265/H.264/M-JPEG
- ·Min. illumination Color: 0.001Lux@F1.6
·Smart IR, IR Range: 50m
·Support Video Analytics
·Support Human/Vehicle Classification
·Support Face Capture Mode
·Built-in Mic, Audio I/O 1/1, alarm I/O 2/1
·Plugin Free
·Operating Conditions -35°~65°, 0~95% RH
·POE, IP67, IK10
| Camera Type | Dome Cameras, IP Cameras |
|---|---|
| Image Sensor | 8MP |
| Minimum Illumination | 0.003 Lux |
| Max. IR Distance | 50m |
| Material | Metal |
| Audio I/O | 1/1 |
| Alarm I/O | 2/1 |
| Built In Microphone | Yes |
| Video Compression | S+265/H.265/H.264/M-JPEG |
| Spec Sheets | CS-I8MS I-2.7-13.5mm |
| Max. Resolution | 3840×2160@30fps |
| Weatherproof | IP67 |
| Series | Intelligent |
| Lens | 2.7-13.5mm |
| Memory Slot | 512GB |
| Operating Conditions | -35°C to 65°C, 0-95% RH |
| Built In Speaker | No |
| Protection | IK10 |
| AI | Tripwire| Double Tripwire| Perimeter| Object Abandon| Object Lost| Loitering| Running| Parking| Crowd Detection| People Counting| On Duty Detection| Video Abnormal| Audio Abnormal| Heatmap| Safety Helmet Detection| Human/Vehicle Classification |
