CS-P44S 25XA
4MP 25X Optical Zoom PTZ Camera
Description
Description
·Up to 2560×1440@30fps
·Optical Zoom 25X, Digital Zoom 16X
·Smart IR, IR Range: 150m
·S+265/H.265/H.264/M-JPEG
·Intelligent Monitoring/Face capture
·Support Human/Vehicle Classification
·Support Auto-tracking
·IP66

Have a question?
- Description
- Specifications
- Download
- Product Reviews
·Up to 2560×1440@30fps
·Optical Zoom 25X, Digital Zoom 16X
·Smart IR, IR Range: 150m
·S+265/H.265/H.264/M-JPEG
·Intelligent Monitoring/Face capture
·Support Human/Vehicle Classification
·Support Auto-tracking
·IP66
| Camera Type | PTZ Cameras, IP Cameras |
|---|---|
| Image Sensor | 4MP |
| Minimum Illumination | 0.001 Lux |
| Max. IR Distance | 150m |
| Material | Metal |
| Audio I/O | 1/1 |
| Alarm I/O | 1/1 |
| Built In Microphone | No |
| Video Compression | S+265/H.265/H.264/M-JPEG |
| Spec Sheets | CS-P44S 25XA |
| Max. Resolution | 2560×1440@30fps |
| Weatherproof | IP66 |
| Series | Intelligent |
| Lens | 4.8mm - 120mm |
| Memory Slot | 512GB |
| Operating Conditions | -30℃~65℃, 0~95% RH |
| Built In Speaker | No |
| Zoom | 25X |
| Auto Tracking | Yes |
| AI | Tripwire| Double Tripwire| Perimeter| Object Abandon| Object Lost| Loitering| Running| Parking| Crowd Detection| Heatmap| People Counting| On Duty Detection| Video Abnormal| Audio Abnormal| Safety Helmet Detection| Face Capture| Human/Vehicle Classification |
