CSP-P49S EX-63X
Description
Description
- ATEX, IECEx Approved;
- Applicable for Gas Zone 1, Zone 2, (Class II A, IIB, IIC, T1-T6 group) Dust Zone 21, 22.
- Certified standards IEC/EN60079
- Stainless steel 304 or 316L enclosure ·Surface optional electro-polished or painting
- Weather Proof IP68/69(2m/2H)
- Wide voltage input: AC100-240V/DC24V/AC24V/PoE++
- Infrared lights, intelligent day/night vision
- Strong tempered glass, fit for hydrofluoric acid area
- Intelligent window defroster design
- Auto temperature adjust kit for aggressive area
- High precision wiper, support user-defined
- Auto temperature adjust kit for aggressive area
- Symmetrical balancing design
- Intelligent long focal speed limit fit for long distance monitoring
- Optical fiber output version available

Have a question?
- Description
- Specifications
- Download
- Product Reviews
- ATEX, IECEx Approved;
- Applicable for Gas Zone 1, Zone 2, (Class II A, IIB, IIC, T1-T6 group) Dust Zone 21, 22.
- Certified standards IEC/EN60079
- Stainless steel 304 or 316L enclosure ·Surface optional electro-polished or painting
- Weather Proof IP68/69(2m/2H)
- Wide voltage input: AC100-240V/DC24V/AC24V/PoE++
- Infrared lights, intelligent day/night vision
- Strong tempered glass, fit for hydrofluoric acid area
- Intelligent window defroster design
- Auto temperature adjust kit for aggressive area
- High precision wiper, support user-defined
- Auto temperature adjust kit for aggressive area
- Symmetrical balancing design
- Intelligent long focal speed limit fit for long distance monitoring
- Optical fiber output version available
| Camera Type | Explosion-Proof Solutions, PTZ Cameras, Special Cameras, IP Cameras |
|---|---|
| Image Sensor | 4MP |
| Minimum Illumination | Color: 0.001 lux |
| Max. IR Distance | 300m |
| Material | Stainless Steel |
| Audio I/O | 1/1 |
| Alarm I/O | 8/2 |
| Built In Microphone | No |
| Video Compression | S+265/H.265/H.264 |
| Spec Sheets | CS-P49S EX-63X |
| Max. Resolution | 4MP (2560x1440) |
| Weatherproof | IP68 |
| Series | Intelligent |
| Lens | 5.7-359mm |
| Memory Slot | 512GB |
| Operating Conditions | -40°C to 60°C, 0~95% RH |
| Built In Speaker | Yes |
| Certifications | Presafe 17 ATEX 11328X ,IECEx PRE 18.0030X |
| Zoom | 63X |
| AI | Tripwire| Double Tripwire| Perimeter| Object Abandon| Object Lost| Loitering| Running| Parking| Heatmap| Crowd Detection| People Counting| On Duty Detection| Safety Helmet Detection| Video Abnormal| Audio Abnormal| |
