CSP-I640R IT-13/19/25
Description
Description
- With the latest 12μm thermal imaging detector and advanced image algorithm, it can make farther and clearer images.
- Support professional temperature measurement analysis tools and smart fire detecting algorithm.
- Smart event analysis such as tripwire intrusion and area intrusion are available, support multiple event linkage alarm.
- Integrated body design with encapsulation rating IP66.
- Support DC12V or PoE.
- Support ONVIF standard protocols, SDK and accompanying NVR and software are available.

Have a question?
- Description
- Specifications
- Download
- Product Reviews
- With the latest 12μm thermal imaging detector and advanced image algorithm, it can make farther and clearer images.
- Support professional temperature measurement analysis tools and smart fire detecting algorithm.
- Smart event analysis such as tripwire intrusion and area intrusion are available, support multiple event linkage alarm.
- Integrated body design with encapsulation rating IP66.
- Support DC12V or PoE.
- Support ONVIF standard protocols, SDK and accompanying NVR and software are available.
| Camera Type | IP Cameras, Bullet Cameras, Thermal Cameras |
|---|---|
| Audio I/O | 1/1 |
| Alarm I/O | 2/2 |
| Video Compression | H.264/H.265 |
| Spec Sheets | CSP-I640R IT-13/19/25 |
| Max. Resolution | 1280×1024 |
| Weatherproof | IP66 |
| Series | Intelligent |
| Lens | 13/19/25mm |
| Memory Slot | 256GB |
| Operating Conditions | -40°C to 70°C , <95% RH |
| Pixel Interval | 12µm |
| Thermal Resolution | 640×512 |
| Thermal Sensitivity:NETD | ≤40mK(@25°C,F#1.0,25Hz) |
| Measurement Accuracy | ±2℃ or ±2% (The larger value shall prevail) |
| AI | Tripwire| |
