CSP-I640R IT35/55/75
Description
Description
- With the latest 12μm thermal imaging detector and advanced image algorithm, it can make farther and clearer images.
- Support intelligent fire detection.
- Support smart event analysis such as tripwire intrusion and area intrusion, and multiple linkage alarms.
- Integrated body design, IP66 protection rating.
- Support DC12V or PoE.
- ONVIF compatible, provide SDK, NVR and software.

Have a question?
- Description
- Specifications
- Download
- Product Reviews
- With the latest 12μm thermal imaging detector and advanced image algorithm, it can make farther and clearer images.
- Support intelligent fire detection.
- Support smart event analysis such as tripwire intrusion and area intrusion, and multiple linkage alarms.
- Integrated body design, IP66 protection rating.
- Support DC12V or PoE.
- ONVIF compatible, provide SDK, NVR and software.
| Camera Type | Thermal Cameras, IP Cameras, Bullet Cameras |
|---|---|
| Audio I/O | 1/1 |
| Video Compression | H.264/H.265 |
| Spec Sheets | CSP-I640R IT35/55/75 |
| Max. Resolution | 1280×1024 |
| Weatherproof | IP66 |
| Series | Intelligent |
| Lens | 35/55/75mm |
| Memory Slot | 256GB |
| Operating Conditions | -40°C to 60°C, 0~95% RH |
| Pixel Interval | 12µm |
| Thermal Sensitivity:NETD | ≤40mK(@25°C,F#1.0,50Hz) |
| AI | Tripwire| |
