CSP-P6409 IT-360
Description
Description
- Supports panoramic speed dome linkage, detects and tracks targets through algorithms, links the speed dome to track the target, and captures detailed target information
- Supports panoramic stitching, enhancing monitoring efficiency and user experience
- With visible and thermal dual-spectrum imaging for 24/7 safety surveillance
- Support VCA such as dual-spectrum region intrusion detection and cross line intrusion detection, support AI human-vehicle classification
- Supports professional temperature measurement analysis tools and intelligent fire detection algorithms.
- Integrated ±0.05°high-precision pan-tilt with a high rotation speed of 200°/s.
- All-metal integrated body with IP66 encapsulation rating, support self-sensing wipers
- Provide NVR and client software, support standard ONVIF protocols, and SDK for secondary development.
Contact us for price

Have a question?
- Description
- Specifications
- Download
- Product Reviews
- Supports panoramic speed dome linkage, detects and tracks targets through algorithms, links the speed dome to track the target, and captures detailed target information
- Supports panoramic stitching, enhancing monitoring efficiency and user experience
- With visible and thermal dual-spectrum imaging for 24/7 safety surveillance
- Support VCA such as dual-spectrum region intrusion detection and cross line intrusion detection, support AI human-vehicle classification
- Supports professional temperature measurement analysis tools and intelligent fire detection algorithms.
- Integrated ±0.05°high-precision pan-tilt with a high rotation speed of 200°/s.
- All-metal integrated body with IP66 encapsulation rating, support self-sensing wipers
- Provide NVR and client software, support standard ONVIF protocols, and SDK for secondary development.
| Camera Type | Thermal Cameras, PTZ Cameras, IP Cameras |
|---|---|
| Image Sensor | 4MP |
| Audio I/O | 1/1 |
| Alarm I/O | 1/1 |
| Video Compression | H.264/H.265 |
| Spec Sheets | CSP-P6409 IT-360 |
| Max. Resolution | Speed Dome Visible: 2688×1520 |
| Weatherproof | IP66 |
| Series | Intelligent |
| Lens | 6.5~260mm |
| Memory Slot | 256GB |
| Operating Conditions | -40°C to 70°C , <95% RH |
| Pixel Interval | 12µm |
| Thermal Resolution | Panoramic: 13440×512, Speed Dome Thermal: 640×512 |
| Auto Tracking | Yes |
| AI | Human/Vehicle Classification |
